Верховна Рада нещодавно прийняла зміни до Кримінального кодексу. Нововведення торкнулися частини кіберзлочинів. Тепер за масштабні віртуальні атаки доведеться відсидіти до 15-ти років у в’язниці… без інтернету… Втім це не суттєво полегшує становище жертв кібернападів, які стали особливо небезпечними під час війни. Тож, як вберегти себе від ворожих хакерів?
Текст створено за матеріалом Гільдії ІТ-фахівців.
Спецпоради для всіх
Мирному населенню, волонтерам і навіть військовим не варто забувати про ці нескладні порядки, які здатні зберегти життя.
🔹 В усіх гаджетах і додатках обов’язково увімкніть двофакторну автентифікацію. Нехай ваш смартфон знає вас не тільки в обличчя, а й за паролем. До речі, паролі бажано оновити в усіх сервісах. Не створюйте однакові ключі. Робіть паролі максимально безпечними. Вони мають складатися із букв різних регістрів і цифр. День народження мами та дата початку війни — ненадійні паролі. Спробуйте створити ключ, який складно підібрати, але ви зможете його легко запам’ятати. Візьміть до уваги, що захищений пароль містить щонайменше 8 символів.
🔹 Не відкривайте та не завантажуйте файли, надіслані від невідомих відправників.
🔹 Не відповідайте на дзвінки з незнайомих номерів. Також не слід детально обговорювати події, пов’язані з війною. Не називайте місця, де проходять обстріли, або де розміщені наші військові. Не озвучуйте локації розташування ТрО, волонтерів і тимчасово переміщених осіб. Не діліться інформацією про руйнування інфраструктури та доступні шляхи. Для спілкування використовуйте захищені месенджери на кшталт Signal. Дзвінки через мобільну мережу дуже легко перехопити, проте й месенджери, не гарантують повної безпеки. Слідкуйте, щоб ваш язик не став вашим ворогом.
🔹 Довіряйте лише офіційним джерелам інформації. Проте пам’ятайте, що й там трапляються помилки. Вірте тому, що бачили на власні очі, все інше ставте під сумніви. Ретельно перевіряйте інформацію.
🔹 Не вступайте у дискусії з проросійськими або антиукраїнськими користувачами соцмереж. Блокуйте їх. Так само слід вчиняти й з абонентами, які поширюють панічні та песимістичні настрої. Ваша паніка — найкраща підтримка для ворога.
🔹 Не фотографуйте позиції ЗСУ, військових, блокпости та бійців тероборони, снаряди та наслідки бойових дій. Цю інформацію також не можна поширювати у соцмережах. Якщо у вас є цінні дані — поділіться ними з нашими військовими, поліціянтами чи бійцями тероборони. Цю інформацію також можна передати телеграм-боту @stop_russian_war_bot.
🔹 Якщо ви опинилися в окупації, приберіть особисті дані з гаджетів. Почистьте листування у соцмережах і відпишіться від усіх підписок. Бажано щоразу виходити з акаунтів. Ці заходи є тимчасовими та необхідними.
🔹 Якщо ви прихистили пораненого солдата — не поспішайте про це розповідати. Конфіденційність у ваших інтересах. Інформацію про пораненого передайте його командуванню або напишіть у телеграм-бот @stop_russian_war_bot.
Спецпоради для волонтерів
Про безпеку особливо важливо пам’ятати волонтерам, які привертають до себе забагато уваги ворога.
🔸 Яку б місію ви не виконували, не поширюйте інформацію про свої пересування та дислокацію ЗСУ. Не діліться новинами з фронту та не передавайте особисті враження. Не дозволяйте кремлівським пропагандистам використовувати вас.
🔸 Збираючи кошти на військові чи медичні потреби, не описуйте максимально деталізовану інформацію. Сповістивши про кількість закуплених бронежилетів, ви інформуєте ворога.
Спецпоради для урядовців і працівників критичної інфраструктури
✔️ Не втрачайте пильність як вдома, так і на роботі. Нікому не розповідайте про стан справ. Не діліться з російською розвідкою цінною інформацією.
✔️ Не під’єднуйте особисті гаджети до офісної техніки. Підзаряджати смартфон від комп’ютера — погана звичка у військовий час. Чим менше під’єднань до внутрішньої мережі — тим менше ризиків кібератаки.
✔️ Попросіть про проведення інструктажу щодо кібербезпеки у вашій установі.
✔️ Якщо ваш гаджет поводиться підозріло, чи ви отримуєте забагато спаму або сторонніх повідомлень — негайно зверніться до відділу інформаційної безпеки.
Спецпоради для бійців тероборони та військових
🌀Ніколи та нікому, навіть рідним, не кажіть, де ви знаходитеся. Ця інформація тільки для побратимів і командування.
🌀Увімкніть на смартфоні авіарежим. Засоби радіоелектронної розвідки ворога здатні виявити ваш телефон. Слід зазначити, що у багатьох гаджетах є автоматична підтримка навігаційної системи ГЛОНАСС (російський аналог GPS), у тому числі на iPhone та багатьох Samsung.
🌀Не робіть фото та відео на позиціях. Також не можна фотографувати документи й карти. Те, що є в смартфоні, може стати доступним для всіх.
🌀Видаліть зі смартфона всю приватну інформацію та додатки, якими не користуєтеся. Найліпше — йти на завдання із кнопковим телефоном.
🌀Будьте пильними та пам’ятайте, за вами теж можуть пильнувати. Тож попіклуйтеся про безпеку даних, які можуть забагато розповісти про вас та інших.
🇺🇦Все буде Україна!🇺🇦