У нашій черговій серії новин ми розглядаємо приклади блискучих українських стартапів, які залучили фінансування та знайшли успіх на міжнародних ринках.
Сайт: gitlab.com
Засновники: Дмитро Запорожець, Сід Сібранджі
Офіси: працюють віддалено з різних країн
Оцінка компанії: $2,8 млрд
Загальна сума фінансування: $ 436,2 млн
Співробітники: 1309 у 67 країнах
Рік заснування: 2011
Єдиноріг: з 2018
Історія
GitLab – це платформа DevOps, побудована, як єдине сховище даних для взаємодії фахівців з розробки ПО й інтеграції робочих процесів для забезпечення якості продукту. GitLab допомагає командам скорочувати витрати на розробку, збільшуючи продуктивність розробників.
Першому засновнику стартапу — Дмитру Запорожцю у 2011 році, як професійному розробнику, знадобився зручний інструмент, який можна було б встановити на свій сервер й не платити дорого як за GitHub. До нього прийшла ідея зробити opensource продукт, для зберігання git-репозиторіїв, яку Дмитро втілив у повністю відкритий продукт, а за два роки розділений на версію для спільноти розробників та для компаній.
“Наша ідея в тому, щоб розробник прийшов зранку на роботу, відкрив GitLab — і інші продукти йому більше не були потрібні. Щоб все, починаючи від чату й закінчуючи деплоем, відбувалося на наших платформах. Ми хочемо покривати повний спектр розробки та операцій. Від issue tracker, планування, road maps, розробки, менеджменту — й до пакування в контейнери, до релізу, до моніторингу. Ми вже давно вийшли за рамки конкуренції з GitHub», – розповідає Дмитро. Сьогодні головними конкурентами хмарної платформи є Microsoft GitHub і Bitbucket від Atlassian.
У 2013 році до GitLab приєднався другий фаундер й інвестор – нідерландський підприємець Сід Сібранджі, він був зацікавлений зробити з ідеї Дмитра SaaS платформу. Хлопці почали реалізовувати свої плани, й за 2015 рік від 10 працівників зросли до 50, а щомісячний дохід зростав на 60%. Ще на ранній стадії компанію пропонували купити конкуренти в 10 разів дорожче за оборот GitLab на той час.
Інвестиції
У 2014 році Сід та Дмитро поїхали до США й подали заявку до американського бізнес-інкубатора в Каліфорнії, куди відбираються найбільш проривні та перспективні технологічні компанії з усього світу – Y Combinator – заснований фондом, який інвестує в стартапи відносно невелику суму (близько $ 120 тисяч), отримуючи в них частку. Y Combinator сприяв запуску ряду успішних стартапів таких, як: Reddit, Twitch, Cruise Automation, Dropbox, Airbnb, Coinbase, Stripe, а сумарна ринкова вартість усіх підтриманих компаній, складає $80 млрд. Після участі в престижному акселераторі та влучним статтям у TechCrunch, Fortune і Forbes, справи GitLab стрімко почали рухатися в гору. Що насправді захоплює, так це те, як стартап вже п’ять років поспіль традиційно отримує інвестування.
У 2015 році в рамках Seed раунду GitLab залучив $1,5 млн від таких інвесторі як: 500 Startups, Crunchfund, Sound Ventures Эштона Кутчера, фонди Liquid 2 Ventures та Khosla Ventures, та пізніше у раунді А фонд Khosla Ventures надав компанії ще $4 млн. У 2016 році стартап отримав $20 млн інвестицій серії В від August Capital, Khosla Ventures і Y Combinator. У 2017 році в рамках раунду С, GitLab залучив $20 млн, де провідним інвестором виступив GV. У 2018 році в раунді D стартап був оцінений в $1,1 млрд й отримав статус “Єдинорога” залучивши $100 млн від Iconiq Capital, GV й Khosla Ventures. Минулого року GitLab оцінили в $2,7 млрд, а в рамках раунду Серії E компанія залучила $268 млн, інвесторами виступили банк Goldman Sachs, фірма Iconiq Capital, венчурний фонд Y Combinator. Слід зазначити, що серед інвесторів в GitLab немає жодних українських компаній та фондів.
Досягнення
GitLab працює разом зі зростаючою спільнотою, до складу якої входять тисячі розробників та мільйони користувачів, щоб постійно постачати нові інновації DevOps. Наразі у компанії близько 100 тисяч корпоративних клієнтів, серед яких Ask Media Group, Charter Communication, Delta Air Lines, Goldman Sachs, NASA, Nasdaq, Інтерпол та інші. До досягнень компанії можна занести й те, що по-перше, GitLab має найбільше число співробітників, що працюють дистанційно, на 2020 рік у стартапі нараховується 1309 чоловік які працюють з 67 куточків світу. По-друге, цього року Дмитро Запорожець за версією Forbes зайняв 13 місце серед найбагатших бізнесменів України.
Плани
GitLab планує побудувати платформу “все в одному”, яка задовольняє всі потреби розробників і позбавляє їх від необхідності інтегрувати різні сервіси типу Jira, GitHub, New Relic і BlackDuck. Залучені в останньому раунді гроші стартап направить на те, щоб зробити всі функції платформи, включаючи моніторинг, безпеку й планування, “кращими у своєму класі”. Серед наймасштабніших планів для GitLab на 2020 рік – є вихід на біржу, що дозволить компанії отримати ресурси для ще більшого розвитку.
У нових публікаціях ми розповімо про успішні українські стартапи, які змогли створити якісний продукт та ефективну команду. Ми дізнаємося про те, як приходять ідеї, як вибрати влучних партнерів й знайти перші інвестиції. Наступною компанією буде Petcube – розумний гаджет для домашніх улюбленців.